Interaktivní beseda o býčích zápasech

O besedě

Interaktivní beseda o býčích zápasech je můj relativně nový produkt, zaměřený především na žáky a studenty základních a středních škol, kteří studují španělštinu. Z vlastních zkušeností vím, že většina učitelů španělštiny býčí zápasy kategoricky zavrhuje, a tak o nich nic neví a studenti se o nich nic také nedozvědí. A automaticky zaujmou stejný postoj, aniž by měli o býčích zápasech jakékoli tušení. Jako velká milovnice bohaté španělské býčí kultury (která je mnohem víc, než jen corrida) jsem se rozhodla to změnit. Ne abych přiměla studenty corridy podporovat. Ale abych je informovala a mohli si sami udělat názor, podložený kvalitními informacemi.

IMG_7546V rámci interaktivní besedy se studenti dozví dosud netušené o býčích zápasech prostřednictvím poutavého vyprávění osobních zážitků a promítání vlastních fotek z býčích zápasů v různých koutech Španělska. Poznají kulturu, která je ve Španělsku s býčími zápasy spojená, způsob chovu býků na corridu. Porozumí průběhu býčích zápasů, zanalyzují si videa s různými toreadory a stanou se kvalifikovanými diváky.

Na začátku studenty čeká kratší přednáška o býčí kultuře ve Španělsku s videoukázkami. Díky ní poznají, že kromě klasické corridy máme ve Španělsku ještě corridas de rejones, concursos de recortes, capeas, desafíos de bravura, toro embolao, toro a la cuerda a další formy zábavy (/sportu) s býky, kde se býk nezraňuje. Poté následuje interaktivní vysvětlení corridas de toros. Mezi studenty vybereme býky, toreadory s různými funkcemi, prezidenta corridy, manažera toreadora… a ostatní budou dělat diváky a aréně a bílými šátečky dávat najevo svou libost či nelibost. Každý bude mít příležitost si vyzkoušet práci s capote (fuchsiová plachta). Díky tomu, že si studenti celý průběh corridy zinscenují, jej pochopí a zapamatují si ho.

Dohromady beseda zpravidla trvá 60-90 minut, po domluvě možno přizpůsobit jak délku, tak konkrétní náplň. Besedu je možné provést i vícekrát po sobě, např. jednou česky pro méně pokročilé studenty a poté španělsky pro ty pokročilejší.

Besedu vedu sama a na rozdíl od Interaktivní besedy o flamencu není potřeba deska na tanec, proto je o něco méně nákladná (mohu do školy dojet vlakem). Tuto besedu obvykle objednávají školy, kde již v předešlém roce proběhla Interaktivní beseda o flamencu.

Technické požadavky

  • Něco na promítnutí prezentace v Power Pointu
  • Všichni studenti by měli mít u sebe bílý kapesníček (může být papírový) a mikinu, bundu či jinou náhradu capote

Reference

Fotografie

Finance

Ceny jsou v každém případě smluvní a záleží v nemalé míře na náročnosti dojezdu do školy z Ostravy. V některých školách se na besedu skládají zúčastnění studenti, jinde platí besedu z fondu a jinde obojí kombinují. Někdy dokonce besedu samostatně objednají na vlastní náklady učitelé-španělštináři, kteří pak za aktivitu dostanou bonusy.

Objednávka

Pokud Vás nabídka besedy zaujala, vyplňte prosím následující nezávaznou objednávku. Obratem se Vám ozvu a domluvíme se na detailech a podmínkách. Doufám, že se mi podaří šířit španělskou kulturu i na Vaší škole.

Těším se na návštěvu.

Aneta Suchomelová